Een ander leven
Details
353 p. : ill.
Besprekingen
De Volkskrant
Schrijver Bart Moeyaert (1964) neemt zijn moeder voor haar 70ste verjaardag mee naar Parijs. Hij is daar vaak geweest, heeft er verschillende liefdes gehad en kent de mooie plekken. Zij laat zich meevoeren door haar zoon, de jongste van zeven jongens en haar oogappel. Ze geniet volop van de musea, de terrassen, het overvloedige hotelontbijt en de wereldwijsheid van haar zoon, de schrijver.
De pagina's over dit reisje vormen de ruggegraat van het schrijversdagboek Een ander leven. Moeyaerts moeder is altijd ondergeschikt gebleven. Als kind woonde ze in het souterrain van een kasteel, waar ze als dienstmeisje werkte. Later ging ze niet in tegen haar dominante man, die haar afgepast huishoudgeld gaf. Ze bleef maar baren. In het Parijse hotel ontmoet ze een Amerikaanse hoogleraar, een kinderloze, erudiete vrouw; ze beseft dat ze ook zó'n leven had kunnen leiden.
Via zijn ouders schrijft Moeyaert over zijn coming-out, zijn onzekerheden en frustraties. De vader, een onderwijsinspecteur, wil de toekomst van zijn zoon bepalen: leraar worden, geen schrijver, hetero, geen homo. Tegen die druk en afkeuring in zoekt Moeyaert zijn weg naar een succesvol schrijverschap. Toch blijft hij hunkeren naar vaderlijke goedkeuring: als hij naast diens dood knipselmappen vindt met trotse en boze notities bij recensies van zijn boeken, hakt dat erin.
De Arbeiderspers; 360 pagina's; € 27,99.